W ostatnich dniach ze szczególną siłą mogliśmy dotknąć problemu wody. Problem ten widać bardzo dobrze tam, gdzie jest problem z wodą. Przeżywany Światowy Dzień Wody (22 marca) jak i silna kampania misjesercanow.pl-zbieramto.pl, na rzecz budowy studni w Afryce pokazują nam ogrom tego problemu.

Projekt ten można wspierać poprzez stronę Projekty misyjne.

Cały ten wysiłek na rzecz tych, którzy borykają się z problemem wody dostrzega GOSC.pl w artykule Studnie budowane z serca zauważając, że również czytelnicy Gościa niedzielnego wspierają akcję Księży Sercanów. Niektóre zdjęcia towarzyszące zrobione przez ks. Piotra Skrabę tamtejszego misjonarza można oglądnąć pod linkiem.

 

Już 152 studnie głębinowe powstały w krajach Afryki dzięki akcjom Sercańskiej Rodziny Misyjnej przy Sekretariacie Misji Zagranicznych Księży Sercanów.

Wpustynnym Czadzie misjonarze dziękują m.in. czytelnikom Gościa Niedzielnego za wsparcie projektów. - Czadyjczycy zmagają się z olbrzymim problemem braku dostępu do czystej, głębinowej wody. Nie jest tam rzadkim widokiem, kiedy ktoś czerpie wodę do picia a kałuży czy ręcznie kopanych "studni". Jak mówią polscy misjonarze "my balibyśmy się w takiej wodzie kąpać, a oni ją piją" - zwraca uwagę ks. Piotr Chmielecki, zastępca Sekretarza Misji Zagranicznych Księży Sercanów w Polsce.

Studnie w Czadzie powstały również dzięki kampanii informacyjnej przeprowadzonej w "Gościu Niedzielnym". - Aby uhonorować wszystkich wspierających budowę studni przy Parafii Świętej Rodziny w Bousso, została też wybudowana studnia, przy której na tablicy fundacyjnej widnieje napis "Darczyńcy: Czytelnicy Gościa Niedzielnego" - dodaje ks. Chmielecki.

 

Studnie budowane z serca

Proboszczem tej parafii jest ks. Piotr Skraba, misjonarz z diecezji tarnowskiej. Koszt budowy jednej studni w Czadzie to 2800 euro (12500 zł).

Obecnie sercanie budują studnie w Tanzanii, przy misji Ojców Białych. - W Tanzanii, gdzie obecnie budujemy studnie, dostęp do bezpiecznych źródeł wody ma 55% społeczeństwa, a do urządzeń sanitarnych jedynie 33%. Tymczasem w luksusowych hotelach na Zanzibarze, turysta zużywa nawet 2000 litrów wody dziennie. To kilkanaście razy więcej niż przeciętny mieszkaniec kontynentalnej części tego kraju - zwraca uwagę Dorota Pośpiech, z sekretariatu misji sercanów.

W Tanzanii 4 na 10 gospodarstw domowych oraz 1/3 szkół nie ma dostępu do czystej wody pitnej.

- Problem wody pojawia się często poza miastami - mówi o. Adam Cytrynowski MAfr, u którego na misji powstanie studnia. - Pamiętajmy, że Tanzania należy do krajów słabo zurbanizowanych. W miastach woda jest dostępna dzięki państwowym przedsiębiorstwom wodnym, które starają się dostarczać wodę oczyszczoną z rzek lub jezior (jeśli są w pobliżu). Poza miastami ludzie zmagają się z problemem braku wody. Korzystają więc ze zbiorników, w których nie jest ona odpowiednio zabezpieczona przed bakteriami. W tzw. lokalnych studniach woda często jest powierzchowna i niezdatna do picia, ale ludzie nie mają wyjścia. Warto pamiętać, że w Tanzanii 75% zachorowań związanych z zaburzeniami jelit czy żołądka jest spowodowanych skażoną wodą - podkreśla misjonarz.

Żeby zbudować studnię w Tanzanii trzeba przebijać się przez skały nawet na głębokość 180 metrów.

- Jeden metr odwiertu kosztuje 95 dolarów, więc całość inwestycji to aż 65 000 zł – wyjaśnia ks. Piotr Chmielecki SCJ. – To ponad pięć razy więcej niż w Czadzie, gdzie średni koszt budowy studni wynosi 12 500 zł. Dlatego szukaliśmy sposobu, żeby obniżyć koszty tego przedsięwzięcia. Rozwiązaniem okazał się zakup profesjonalnego samochodu z wiertnią. Jego posiadanie obniża koszt odwiertu jednej studni do 25 000 zł.

za gosc.pl

 

Jeszcze przeżywamy Wielki Post. Może wywiad z panią Dorotą Pośpiech pomoże nam nad refleksją pomocy dla potrzebujących.

Czy jedna osoba może zmienić cały świat? Jak moje codzienne decyzje mogą wpływać na życie kogoś na drugim końcu świata? I co ma do tego Wielki Post i edukacja globalna? O nowej akcji księży sercanów, mówi Dorota Pośpiech z biura misyjnego zgromadzenia.

Co ma wspólnego Wielki Post i edukacja globalna?

Więcej na Żyj lokalnie, myśl globalnie na stronach gość.pl.

 

Informacje i wezwania ze strony Facebooka ► misjesercanow.pl-zbieramto.pl

💧 Co dla Ciebie znaczy woda? 💧

👉 To hasło Światowego Dnia Wody, który obchodzony jest w tym roku 22 marca.

🌍 W naszej kampanii „Daj mi pić. Studnie dla Afryki” próbujemy uświadamiać, że dla milionów ludzi na świecie największym szczęściem jest „tylko” woda. ⬇

Udostępnij i pokaż, że doceniasz wartość wody w Twoim życiu! 💪

Zobacz, co robimy i dołącz do nas! 💚

🌏 W Europie zużywamy nawet 60 litrów wody na jeden prysznic (średnio 15 litrów na minutę) oraz średnio 150 litrów biorąc kąpiel w wannie.

❎ Tymczasem w niektórych rejonach Tanzanii kobiety wstają wcześnie rano, żeby poświęcić nawet 3⃣ godziny (❗) na drogę do studni, aby przynieść wodę. Wody używa się tylko do niezbędnych czynności.

👉 Mamy dziś dla Was wyzwanie. Zacznij brać krótszy prysznic, a zaoszczędzone pieniądze wyślij do Tanzanii i zbuduj z nami studnię! 💪