Spotkanie ludzi, którzy nie chcą zostawiać wiary pod drzwiami swoich biur... Ludzi, którzy chcąc być uczniami Chrystusa i naśladować Go, zadają sobie pytanie nie tylko o to, co oznacza dla nich bycie chrześcijaninem w życiu osobistym, ale pragną więcej: by wiara wpływała na filozofię ich firmy i sposób, w jaki ją prowadzą... W takim klimacie w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” na Białych Morzach i w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego trwały w dniach 7-8 grudnia 2024 roku obchody srebrnego jubileuszu działalności Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT przebiegające pod hasłem „Bądź bogaty przed Bogiem”, które wpisały się w zainaugurowanie świętowania w latach 2024-2028 jubileuszu 100-lecia śmierci Ojca Leona Dehona (przypadającej 12 lipca 2025).

Pierwszy dzień spotkania odbywającego się w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, rozpoczęto uroczystą Mszą świętą pod przewodnictwem przełożonego generalnego Zgromadzenia Księży Sercanów ks. Carlosa Luisa Suáreza Codorniú SCJ. Ks. Grzegorz Piątek SCJ, moderator duszpasterstwa, w powitaniu na początku Eucharystii wyraził wdzięczność za 25 lat tego dzieła i wspomniał, że „zapewne jedynie czcigodny Sługa Boży Leon Jan Dehon wie, dlaczego wśród sercańskiego zgromadzenia zrodziło się to duszpasterstwo, a nie np. wśród franciszkanów czy dominikanów” i życzył wszystkim obecnym kolejnych 25 lat duszpasterstwa w obfitości. Homilię wygłosił prowincjał ks. Sławomir Knopik SCJ, który patrząc na rozpoczęty tydzień wcześniej czas Adwentu stwierdził: „Człowiek jest dziś tak zabiegany, że nawet kalendarze i zapisane w nim terminy za nim nie nadążają. Dzieje się tak nie tylko w życiu zawodowym, ale i rodzinnym, osobistym czy duchowym. Jezus przychodzi, ale często nikogo nie ma w domu. Osoby są w szkole, pracy, na siłowni, a jedynym wspólnym mianownikiem rodzinnym jest brak czasu. Trzeba przystanąć, by uświadomić sobie, że prawdziwie szczęście nie jest w „bardziej” czy „mocniej” w jakiejkolwiek dziedzinie, ale że szczęśliwi są wszyscy, którzy ufają Panu”. Wspomniał również, że każde świętowanie jubileuszy ma potrójne znaczenie: wdzięczności za miniony czas i wspomnienia związane z tymczasem; oceniające miniony czas w kontekście nie tylko radości, ale także trudów, które mogą jednoczyć w zadośćuczynieniu Jezusowemu Sercu i być okazją do refleksji nad otrzymanym dziedzictwem i w spojrzeniu na przyszłość w kontekście obecnych czasów. Prowincjał, w montekscie jubileuszu, opisał zakorzenienie się duszpasterstwa w myśli Ojca Leona Dehona. Wspomniał także o rozpoczynającym się w ramach Zgromadzenia jubileuszu 100-lecia śmierci Ojca Zakonodawcy i propagatora nauki społecznej Kościoła, a także wyraził radość ze zbliżania się do 150-tej rocznicy założenia wspólnoty Księży Najświętszego Serca Jezusowego. Po inauguracyjnej Mszy św. i wspólnym obiedzie miały miejsce wystąpienia, przed którymi ks. Piątek SCJ powitał zebranych i opisał początki „Talentu”.

Pierwszym prelegentem, głoszącym wykład pt. „Świeccy w Kościele – lekcja ks. Leona Dehona”, był ojciec generał ks. Carlos Luis Suárez Codorniú SCJ. Na początku swej prelekcji podziękował on z serca organizatorom z duszpasterstwa Talent i polskiemu przełożonemu Generalnemu za obecność, ponieważ to wydarzenie nie stało się samą celebracją 25 lat projektów duszpasterskich, ale było przykładem nieprzemijającego charyzmatu i żywotności myśli Założyciela. Ojciec Leon miał szczególną relację ze świeckimi. Bóg po stworzeniu chciał, by mężczyzna i kobieta byli współbohaterami dzieła Stworzenia. Dlaczego Bóg lubi współpracować? Bo sam jest współpracą z Synem i Duchem Świętym w Dziele Trójcy Świętej. To, czego nas uczy Bóg, to służba i szacunek dla drugich. Ojciec Leon w swoim życiu i swoich dziełach bardzo dużo pisał o Trójcy Świętej, a darem który otrzymał od Boga chciał się dzielić z bliźnimi. Dziś dzieci duchowe Leona Dehona, sercanie, żyją tą myślą. „Każdy z nas ma inny talent, ale wszyscy powinniśmy swoimi zdolnościami służyć bliźnim” mówił Generał, który w dalszej części podjął próbę odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób możemy poznać drugiego człowieka bez niszczenia go? Podkreślił też, że Ojciec Dehon zawsze brał pod uwagę, że świeccy maja ogromną rolę do odegrania w społeczeństwie i włączał ich w życie Kościoła.

Drugi z mówców – ks. dr Stefana Tertünte SCJ – przekazywał swe rozważania pt. „Ksiądz Leon Dehon – prekursor duszpasterstwa przedsiębiorców”. Ksiądz  Tertünte SCJ w pierwszej kolejności przestawił życie, twórczość i osobowość założyciela Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, ks. Léona Dehona, a następnie na wybranych przykładach ukazał, jak układały się jego relacje z przedsiębiorcami i czego oczekiwano od katolickich przedsiębiorców w tamtych czasach. Patrząc na kontekst historyczny, wspomniał, że epoka Oj Léona Dehona była czasem wielu transformacji. Ustawodawstwo socjalne znajdowało się w absolutnym punkcie wyjścia i ojciec Dehon, jako kapelan w Saint-Quentin, doświadczył na własnej skórze niektórych tego konsekwencji. Konkretnie: żył doświadczeniem młodych robotników, którzy przybyli ze wsi do miasta jako obcy – bez rodziny, bez relacji społecznych czy bez zakwaterowania.

Omawiając życiorys Założyciela, prelegent podkreślił, że związki Ojca Leona z przedsiębiorcami można podzielić na dwie fazy: pierwsza z nich przypadła na lata 1871-1890. Okres ten ukazuje w losach Leona Dehona jego pragmatyzm przedsiębiorczości, ponieważ bez wątpienia największą jego zaletą była zdolność do nawiązywania kontaktów i współpracy ze świeckimi – jako klucz do sukcesu. Jako przykład przedstawione zostało między innymi spotkanie Dehona z Léonem Harmelem, chrześcijańskim przedsiębiorcą, który pracował nad projektem „fabryki chrześcijańskiej” w przędzalni w Val-des-Bois koło Reims i który stał się jednym z najważniejszych przedstawicieli katolicyzmu społecznego we Francji. Dla Ojca Leona było to bardzo ważne spotkanie, gdyż obu mężczyzn połączyła głębia duchowości Najświętszego Serca Jezusowego. 

Druga wspomniana faza druga rozpoczęła się po 1891 roku. W tym czasie ukształtowało się spojrzenie Ojca Leona, że ponad wszystkimi czynnikami różnicującymi społeczeństwo należy uznać równość stworzeń Bożych, co definiuje przedsiębiorców i pracowników jak braci. W tym kontekście odpowiedzialność za „życie moralne” obejmuje z jednej strony możliwość praktyk religijnych, takich jak uczestnictwo w nabożeństwach i rekolekcjach religijnych, ale także walkę z  ówczesnym „zepsuciem moralnym”, czyli m.in. alkoholizmem w miejscu pracy. W ramach odpowiedzialności znajdują się także „doczesne interesy pracownika”, czyli środki i struktury, których celem byłoby umożliwienie pracownikom podjęcia kroków ku niezależności na poziomie materialnym, a wśród nich utworzenie kas oszczędnościowych, funduszy pomocowych itp.

Na zakończenie swego wystąpienia prelegent podkreślił, że choć nie jest ekspertem w dziedzinie etyki biznesu, to jednak patrząc na publikacje Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka z ostatniego czasu, dostrzega w nich zasady będące kontynuacją tego, co było bliskie Ojcu Dehonowi 100 lat wcześniej: ukierunkowanie działań przedsiębiorczych i tworzenia wartości dobra wspólnego czy pojęcie godności ludzkiej, która oświetla relacje wewnątrz firmy i podaje kryteria oceny procesów warunków pracy.

Po przerwie kawowej nastąpił czas świadectw przedsiębiorców. Z kolei wieczór upłynął na bankiecie będącym czasem wspomnień, radości i zabawy.

Niedzielne świętowanie, 8 grudnia 2024, rozpoczęto Mszą świętą w bazylice Bożego Miłosierdzia pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego JE Abp. Józefa Kupnego. Po Eucharystii i obiedzie w restauracji „Agape” w Domu Duszpasterskim popołudniowe spotkanie rozpoczęto w auli Jana Pawła II przy bazylice Bożego Miłosierdzia występem zespołu Fausystem. Po nim swoje słowa wygłosili: ojciec generał ks. Carlos Luis Suárez Codorniú SCJ, prowincjał ks. Sławomir Knopik SCJ, pomysłodawca spotkań TALENTU Marek Świeży, moderator duszpasterstwa TALENT ks. Grzegorz Piątek SCJ i Roman Trzaskalik, prezes Stowarzyszenia Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menadżerów „Nostra res”. Ostatnim z niedzielnych wystąpień stała się prelekcja ks. dr. hab. prof. UJK Rafała Dudały pt. „Co mówi dziś Duch do Kościoła w Polsce? O nadziei w kryzysie, także dla przedsiębiorców”.

Całość dwudniowego spotkania zakończyła Koronka do Bożego Miłosierdzia, którą poprzedziła prezentacja programu duszpasterstwa na rok 2025 i podsumowanie wygłoszone przez moderator duszpasterstwa ks. Grzegorza Piątka SCJ.

Biuro Prasowe/DM

Foto: Anna Gomółka ©