W dniu 18 października 2024 roku w Parafii Św. Stanisława BM w Ostrowcu Świętokrzyskim/Denkowie miała miejsce niecodzienna uroczystość - zaplombowanie i umieszczenie na wieży kościoła drugiej kapsuły czasu.  Zaproszenie na uroczystość przyjęli: Starosta Powiatu Ostrowieckiego Agnieszka Rogalińska, Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Artur Łakomiec, Wójt Gminy Bodzechów Jerzy Murzyn, Poseł RP Andrzej Kryj, którego reprezentowała pani Renata Zielińska, członkowie rodziny Kotkowskich – była Minister Sprawiedliwości, sędzina i prokurator Barbara Piwnik, Teresa Piwnik, Roman Przeobrażeński z synem Aleksandrem z Kanady, Leszek Pasek Prezes Towarzystwa Przyjaciół Denkowa, członkowie Rady Osiedla Denków.  Obecni byli również uczniowie i nauczyciele ze szkół: Publicznej Szkoły Podstawowej  Nr 9 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ostrowcu Świetokrzyskim/ Denkowie,  Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Marcina Popiela w Ostrowcu Świętokrzyskim/Denkowie, dzieci i siostry zakonne z Placówki Szkolno –Wychowawczej „Nasz Dom” w Ostrowcu Świętokrzyskim/Denkowie i parafianie.

W czasie remontu wieży/sygnaturki kościoła, który miał miejsce w 2017 roku,  natrafiono na tzw. kapsułę czasu. Wewnątrz metalowego pojemnika znajdowały się dwie pożółkłe kartki papieru z informacjami o historii i pracach remontowych w miejscowej świątyni: pierwsza kartka z 1867 roku, druga dostawiona z 1888 roku.

W pierwszym odnalezionym dokumencie  z 1867 roku były zapisane najważniejsze wydarzenia:

- w 1863 roku: dach na kościele zrekonstruowany, wieża pokryta blachą cynową;

- w 1807 roku sufit w nawie był bielony;

- w 1807 roku powstała dzwonnica - za czasów ks. proboszcza Ignacego Jopowicza (spoczywa w grobowcu dla kapłanów na cmentarzu parafialnym), Jacka Małachowskiego – Hrabię, Kanclerza Koronnego, Dziedzica Bodzechowa, Burmistrza Denkowa Piotrowskiego, Szymona Baranowskiego – malarza z Galicji.

- w 1850 roku postawiono mur wokół cmentarza przy kościele, kiedy proboszczem był ks. Franciszek Piotrowski (spoczywa na cmentarzu parafialnym).

W drugim dostawionym dokumencie zapiano, że:

- w roku 1888 kościół został blachą pokryty;

- w roku 1869 sprowadzono z Częstochowy nowe organy kościelne (podczas montażu organów do remontu odnaleziono napis: „J. Szymański, Częstochowa, rok zabudowy 1869”);

- w roku 1868 odmalowano prezbiterium;

- w roku 1880 odmalowano nawę kościoła.

W kapsule z 2017 roku zostały umieszczone dwa wyżej wymienione oraz kolejne  dokumenty zawierające opis prac i wydarzeń, które miały miejsce do roku 2017.

Obecnie jesteśmy świadkami kolejnego etapu historii dzielnicy Denków, miasta Ostrowca Świętokrzyskiego,  naszej Ojczyzny i  Kościoła. Dlatego zrodził się pomysł napisania kolejnej kapsuły czasu- Kapsuła czasu rok 2024, w której zostały umieszczone informacje o  dalszych pracach związanych z remontem kościoła: kończący się generalny remont dachu na kościele, trwający generalny remont organów kościelnych  z 1869 roku, wykonanie przez Urząd Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim parkingu przy cmentarzu parafialnym, generalny remont wewnątrz i zewnątrz kaplicy Kotkowskich przez  członków rodu Kotkowskich.

W dokumencie zostały zapisane instytucje państwowe i  firmy wykonujące prace remontowe przy kościele.

Umieszczone zostały informacje dotyczące najważniejszych wydarzeń lokalnych, państwowych i kościelnych: pandemia koronawirusa, wojna na Ukrainie, migracja, 100 lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości, 150. rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego patrona Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 w Ostrowcu Świętokrzyskim/Denkowie, obchody 460. rocznicy nadania praw miejskich dzielnicy Denków, 50-lecie obecności Księży Sercanów w Denkowie, której obchody przeżywaliśmy w 2021 roku  oraz przygotowania do Jubileuszu Roku Świętego 2025 roku.

W dokumencie zostały  również zapisane nazwiska osób aktualnie piastujących najwyższe urzędy w Państwie, Kościele, oraz w tutejszym lokalnym społeczeństwie.

Do dokumentu zostało dołączonych kilka fotografii oraz nominały pieniężne.

Dokument został zredagowany przez księdza proboszcza Adam Gucwę SCJ,  skonsultowany przez Radę Parafialną, a następnie spisany ręcznie, stalowym piórem przez jedną z parafianek.

Zamieszczona druga kapsuła czasu na wieży kościelnej w Denkowie niech będzie lekcją historii dla kolejnych pokoleń Denkowa i Ostrowca Świętokrzyskiego.

Za: https://sercanie.ostrowiec.pl/aktualnosci/2024