- Kongres to wielka szansa na to, by obudzić myślenie i troskę o ludzi młodych w okresie ich przygotowań do sakramentu bierzmowania. Musimy uderzyć się w piersi i powiedzieć, że w ostatnich latach trochę brakowało pomysłu na to, jak pracować z młodymi w procesie przygotowania do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej - mówi ks. Michał Olszewski SCJ. - Okazuje się jednak, że wiele środowisk wypracowało różnorodne formy dające możliwość nie tylko przekazania niezbędnej wiedzy, ale również spotkania młodych z Bogiem żywym - dodaje rzecznik prasowy Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji, który współorganizuje wydarzenie.
Kongres będzie przebiegał pod hasłem: "Bierzmowanie - matura czy inicjacja chrześcijańska? Bierzmowanie - między mistagogią a misją". Jak podkreśla abp Grzegorz Ryś, bierzmowanie jest sakramentem inicjacji chrześcijańskiej, zatem jego przyjęcie jest punktem wyjścia a nie dojścia. - Niczego nie zamyka, raczej wszystko otwiera w życiu wiary - mówi przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP.
Wśród mówców wydarzenia znajdą się m.in. abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, abp Grzegorz Ryś, nowy metropolita łódzki i przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP, bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego przy KEP, o. Augustyn Pelanowski, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Zakonu Paulinów w Krakowie, Szymon Grzelak z warszawskiego ośrodka Fundacji Homo Homini im. Karola de Foucauld zajmującej się wsparciem rodziny, wychowaniem młodzieży oraz pomocą dla pedagogów i nauczycieli, ks. Krzysztof Guzowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Obok wykładów ważne miejsce w pastoralnej części Kongresu zajmą warsztaty - prezentacja wielu nowych (ale już sprawdzonych) metod pracy z kandydatami do bierzmowania - stosowanych z sukcesem tak w Polsce, jak i za granicą. - W zasadzie Kongres ten moglibyśmy z powodzeniem nazwać Kongresem nadziei - komentuje ks. Olszewski.
- Wierzę, że Kongres będzie stanowił też świetną okazję do spotkania ludzi współtworzących środowiska nowej ewangelizacji ze wszystkimi osobami zaangażowanymi w katechizację: księżmi, katechetami świeckimi, osobami życia konsekrowanego, animatorami małych parafialnych grup formacyjnych - mówi abp Grzegorz Ryś.
Tradycyjnie, jak w czasie poprzednich kongresów, tak i tym razem będzie to czas wspólnych rekolekcji dla ewangelizatorów, którym towarzyszyć będzie ewangelizacyjne wyjście - tym razem do młodych Częstochowskiego Kościoła.
Organizatorami IV Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji są Zespół ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP oraz Archidiecezja Częstochowska i Ojcowie Paulini. Poprzedni Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji odbył się dwa lata temu w Skrzatuszu i dotyczył ewangelizacji środowisk wiejskich.
Więcej szczegułów oraz zapisy na stronie kongres.bierzmowanie.org