"Czy uda się odbudować kaplicę ufundowaną przez rycerza Jana III Sobieskiego?

Sercanie chcą odbudować barokową kaplicę z 1701 roku w Kątach Starych koło Stopnicy. Została zniszczona w listopadzie 1944 roku przez Niemców, którzy wysadzili kościół przyklasztorny. Ufundował ją znany rycerz. (...)

- Biuro projektowe odtworzyło wygląd kaplicy niemal w 100 proc. Zachowane zostanie istniejące wejście, rekonstrukcji będą poddane ozdobne gzymsy, których fragmenty się zachowały oraz kopuła zwieńczona latarnią, co będzie bardzo trudnym elementem prac. Także niektóre elementy, odkryte podczas prac archeologicznych zostaną odnowione i ponownie zamontowane w kaplicy. Budowla była o tyle ciekawa, że zbudowano ją na planie ośmioboku wpisanego w owal, zbliżony do elipsy. Architekci mówią, że to była w tamtych czasach dosyć nowatorska konstrukcja - dodaje ks. Witold.

Ocalała ściana frontowa kaplicy zostanie w tym roku zabezpieczona. Dalsze prace zależały od tego, czy sercanom uda się znaleźć pieniądze na rekonstrukcję. Inwestycja może kosztować nawet 2 mln złotych. Najdroższą częścią są wszystkie zabiegi konserwatorskie przy zachowanych elementach. Jeśli uda się zabezpieczyć pieniądze na odbudowę, to mogłyby się one rozpocząć wiosną przyszłego roku."

Cały artykuł na stronie Radia Kielce https://m.radio.kielce.pl/wiadomosci/czy-uda-sie-odbudowac-kaplice-ufundowana-przez-rycerza-jana-iii,113795