Patronem sercańskiej parafii w Stopnicy-Kątach Starych jest Święty Antoni Padewski, którego odpust przypada 13 czerwca. Zgodnie z tradycją 9 tygodni wcześniej rozpoczynają się "wtorki" przygotowujące do odpustu.

Przygotowania do odpustu w tutejszej parafii są obchodzone dość uroczyście. Już 9 tygodni wcześniej, w każdy wtorek jest odprawiana Msza Święta z krótkim kazaniem, a po niej uczestnicy biorą figurę świętego Antoniego i przy śpiewie litanii do tegoż świętego wyruszają w krótkiej procesji przez podwórze klasztorne na parking. Zakończenie procesji odbywa się przy figurze świętego Antoniego w miejscu, gdzie w 1905 roku mieszkańcy Stopnicy protestowali przeciwko rusyfikacji tych ziem i rugowaniu języka polskiego ze szkół. Tam następuje błogosławieństwo i możliwość oddania czci relikwiom świętego Antoniego.

“Te 9 tygodni jest okazją, aby gromadzić w naszej świątyni poszczególne stany społeczne. W miniony wtorek, 15 kwietnia, kiedy rozpoczęliśmy nowennę, szczególne zaproszenie skierowane było do kobiet. W kolejny wtorek, 22 kwietnia będą zaproszeni mężczyźni, następnie dzieci, potem młodzież, osoby starsze i w podeszłym wieku. Kolejny wtorek, 20 maja, zaproszeni będą szczególnie wdowy, wdowcy i osoby samotne. W kolejny wtorek zapraszamy osoby żyjące w związkach niesakramentalnych. Ósme spotkanie, ósmy wtorek przeznaczony dla sióstr zakonnych i ostatni wtorek przed odpustem to będzie dzień poświęcony modlitwie za zmarłych, szczególnie tych, o których dawno nikt nie pamięta” - mówi ks. Jacek Szczygieł, sercanin, proboszcz parafii w Stopnicy-Kątach Starych.

W każdy z wtorków nowenny w klasztornej kuchni wypiekane są tak zwane chlebki świętego Antoniego. Każdy może je wziąć, a dobrowolna ofiara za chlebki jest przekazywana na cele charytatywne - w tym roku ofiary będą przeznaczone na wspomożenie hospicjów prowadzonych przez Caritas.

Przy okazji nowenny do świętego Antoniego warto napisać nieco więcej o obrazie i kulcie tego świętego w stopnickiej parafii. Opowiada dalej ksiądz Jacek Szczygieł SCJ: “W naszej parafialnej świątyni jest cudowny - dla tutejszej wspólnoty - obraz świętego Antoniego. Został namalowany w 1943 roku przez księdza profesora Kaczmarczyka, ucznia Jana Matejki. Jest to wyjątkowy obraz, gdyż nie ma drugiego takiego wizerunku na całym świecie. Święty Antoni jest otoczony polem lilii - to wyjątkowe przedstawienie nawiązuje do szkoły Jana Matejki. Na obrazie widzimy świętego Antoniego, który trzyma na rękach Pana Jezusa. Tak naprawdę to Pan Jezus przytula świętego Antoniego do siebie. Scena jest związana z wydarzeniem z życia tego świętego franciszkanina, który będąc chorym, przebywając w domu swojego przyjaciela, pod wieczór miał doświadczenie mistyczne spotkania z dzieciątkiem Jezus. Święty Antoni jest świętym franciszkańskim, który miał gorące pragnienie życia dla Pana Boga. Żył na przełomie XII i XIII wieku i pragnął głosić ewangelię wyjeżdżając na misje do Afryki. Jednak choroba sprawiła, że musiał wrócić do Europy. Wtedy odkrył postać świętego Franciszka i postanowił zostać franciszkaninem. Nie wiedziano początkowo, jakie ma talenty i zajmował się różnymi posługami, ale kiedy odkryto że ma zdolności kaznodziejskie to zaproponowano mu głoszenie kazań. Głosił kazania w całej ówczesnej Europie - we Włoszech, Francji a przede wszystkim w Padwie, gdzie przebywał pod koniec swojego życia. W czasie swoich przepowiadań gromadził liczne rzesze słuchaczy - nawet 30 tysięcy osób potrafiło przyjść, żeby słuchać nauk świętego Antoniego. W kazaniach głosił kult Matki Bożej, głosił radykalne nawrócenie ku Jezusowi, ale także stawał w obronie sprawiedliwości społecznej, występował między innymi przeciwko niesprawiedliwej lichwie. Jest on u nas czczony jako wyjątkowy patron, do którego są zanoszone co wtorek modlitwy przed jego obrazem i za jego przyczyną wypraszane są liczne łaski.”

Rozpoczęta właśnie nowenna potrwa do 10 czerwca. Serdecznie zachęcamy, kto ma możliwość, żeby dołączyć do tych wydarzeń. Szczegółowy harmonogram kolejnych wtorków znajduje się na stronie parafii stopnica.scj.pl oraz na profilu FB Święty Antoni w Kątach Starych

 

biuro prasowe/AP