Od wielu lat nasze Zgromadzenie Księży Sercanów obejmuje opieką duszpasterską nie tylko parafie, ale także szpitale. Tak jest w przypadku Opieki Duszpasterskiej w Wielospecjalistycznym Szpitalu  w Ostrowcu Świętokrzyskim. Obecnie posługę pełni tam ks. Paweł Nowakowski SCJ.

Jak sam mówi, nie tylko spieszy do chorych z posługą sakramentalną, ale i opiekuje się szpitalną kaplicą. Nie tylko ją upiększa i dekoruje na wszystkie okresy liturgiczne, ale po jej objęciu postarał się, by po założeniu wewnątrz ochronnej kraty, była całodobowo dostępna dla chorych, personelu i odwiedzających, którzy o każdej porze mogą wejść na modlitwę. Sam, jak wspomina, pomalował kaplicę i odnowił, co zauważyli nie tylko mieszkańcy Ostrowca ale i ci, którzy od lat uczestniczą we Mszy świętej również poprzez regularną transmisję Mszy św. na kanale YouTube.

W trakcie naszej rozmowy ks. Paweł powiedział, że „posługa chorym szczególnie w takim miejscu jak szpital, jest bardzo wymagająca. Nie da się jej wypełnić bez dyspozycyjności o każdej porze dnia i nocy. Często ludzie czekają do ostatniej chwili by wezwać księdza, i mimo kazań wygłaszanych na ten temat czy konferencji dekanalnej którą wygłosiłem do Ostrowieckich kapłanów o Sakramencie Chorych i posłudze w Ostrowieckim szpitalu, niewiele to zmienia. Ludzie żyją wciąż w przekonaniu, że kapłana do chorego trzeba wezwać z ,,ostatnim namaszczeniem”;  stąd rzeczywiście większość wezwań i decyzji o namaszczeniu dokonuje się w  ostatnich minutach”.

Z racji Światowego Dnia Chorych, kontynuuje kapelan, „pragnę dołączyć się do apelu o wzywanie kapłana do chorego, by miał czas z nim porozmawiać, pocieszyć go, wyspowiadać, a dopiero wtedy udzielić Sakramentu Chorych wraz z Wiatykiem, czyli Komunią Św. na drogę do wieczności, w przypadku śmiertelnie chorych”.

Konkluduje ks. Paweł „zawsze będę powtarzał słowa, choć nie wiem skąd one pochodzą ,,Lekarz leczy, Bóg uzdrawia”; bo sam byłem świadkiem wielu cudownych uzdrowień, gdzie medycyna była już bezradna a Pan przyszedł  i uzdrowił Go”.  

 Biuro Prasowe / WP