W sobotni wieczór 4 listopada 2023 r. w naszej parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, zainaugurowana została peregrynacja ikony św. Józefa w diecezji sosnowieckiej. Trzy obrazy wędrują po całej Polsce od października ubiegłego roku. Wydarzeniu towarzyszy program „Życie Mam”, którego celem jest wsparcie Domów Samotnej Matki prowadzonych przez podmioty katolickie w całej Polsce.

– Obraz peregrynuje po parafiach, gdzie są rady Rycerzy Kolumba. W takich miastach jak Sosnowiec staramy się, żeby był w jak największej ilości parafii. Obraz następnie pojedzie do parafii Matki Bożej Różańcowej w Sosnowcu i Chrystusa Króla w Klimontowie – tłumaczy Piotr Kiełtyka, delegat rejonowy Rycerzy Kolumba.

Abp Adrian Galbas w swojej homilii mówił, że od św. Józefa można uczyć się prawdziwie męskiej duchowości.

– Kościół w każdym momencie potrzebuje jego przemożnego wsparcia, także nasz Kościół w Sosnowcu. Także w tym momencie swojej historii. Oprócz tych intencji, które będą towarzyszyły tej peregrynacji, bardzo pragnę położyć wam na serce jeszcze jedną. Prośmy o wstawiennictwo św. Józefa, żeby wymodlił Kościołowi w Sosnowcu dobrego biskupa. Takiego, który będzie „żywą ikoną” św. Józefa na co dzień – powiedział administrator apostolski diecezji sede vacante.

Ksiądz arcybiskup zaznaczył także, że postać św. Józefa pomaga rozwinąć Rycerzom Kolumba męską duchowość. Odwołał się do przeczytanego wcześniej proroctwa Malachiasza i Ewangelii św. Mateusza. Dodał, że słowa te mogą  być dotkliwe zarówno dla duchownych, jak i świeckich i odczytuje je jako Słowo Boże o potrzebie spójności. Zachęcił również do modlitwy o to, by prowadzić spójne życie.

Odmówił także specjalną modlitwę zawierzenia przed ikoną św. Józefa.

Podane za: diecezja.sosnowiec.pl