23 stycznia 2019 r. świętowaliśmy 5 urodziny Matecznika. Mimo tego, że spotkanie przypadło na czas ferii, gdy sporo osób wyjeżdża z Krakowa, udało się spotkać i wspólnie świętować. Było wszystko jak należy na urodzinach: baloniki, tort zamówiony w pobliskiej cukierni, a nawet zdmuchiwanie świeczek z udziałem najmłodszych uczestników imprezy.

Rocznicowe spotkanie to też dobra okazja do snucia wspomnień. Justyna. która prowadziła przez pewien czas Matecznik, przypomniała, jakie były początki wspólnoty. Ponieważ niektóre mamy są z nami od niedawna, mogły się dowiedzieć, jak zaczynałyśmy.

Poza tym Justyna poleciła nam ciekawą książkę Anny Powideł "Cesarzowa rodzi w domu". Autorka ma za sobą doświadczenie z sześciu porodów i promuje godny poród wraz z fundacją Filome. "- Każde moje dziecko rodziło się inaczej – opowiada kobieta. - Te piękne, a niekiedy trudne wydarzenia sprawiły, że stał mi się bliski los rodzącej kobiety i dziecka. Marzę, aby każda z nas doświadczyła wyzwalającej mocy narodzin, które pozwala jej wydobyć z siebie prawdziwą siłę i piękno!"

Ponieważ niektóre z mam planują jeszcze kolejne dzieci, książka ta może pomóc im się przygotować czy uporać z doświadczeniami z pierwszego porodu. 

Źródło: http://www.krakow.scj.pl/matecznik-spotkania/2632-5-urodziny-matecznika


Matecznik to grupa mam wraz z dziećmi, spotykająca się w każdą II i IV środę miesiąca o godz. 15:30 w salkach przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie-Plaszowie. Gdy tylko słońce świeci spotkania przenoszą się do ogrodu, znajdującego się na terenie parafii. Grupa - dość młoda, bo działająca od początku 2014 roku - skupia mamy, które szukają odpowiedzi na wiele pytań związanych z wiarą i wychowaniem. "Jeśli Bóg posiada swą świątynie w sercu matki to ma swą świątynie całym domu" - tą radością chcemy się dzielić niezależnie od wieku, wyznania, czy przynależności społecznej każdej kobiety - matki. Spotakania adresowane są do mam, które doświadczają radości i ciężaru macierzyństwa, poszukują wsparcia i rozwoju lub po prostu chcą napić się ciepłej herbaty i zjeść coś zdrowego w towarzystwie innych mam.

Warto zaznaczyć, że na każdym spotkaniu dzieci mogą skorzystać z maty edukacyjnej oraz trzech koszy zabawek, gier, bajek itp. Prawie zawsze na spotkaniu pojawiają się wspaniałe panie, które troszczą się o dzieci i zapewniają im dużo atrakcji, a matkom chwilę na łyk herbaty.