Pełniący od czerwca 2020 r. funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Portugalii biskup José Ornelas został we wtorek podczas sesji plenarnej w Fatimie wybrany na kolejną kadencję. Jego zastępcą został ponownie ordynariusz diecezji Coimbra – Virgílio Antunes, a ksiądz Manuel Barbosa będzie nadal sekretarzem episkopatu.

Pochodzący z Madery 69-letni bp Ornelas był podczas pierwszej kadencji na czele episkopatu ordynariuszem położonej na południe od Lizbony diecezji Setubal. Sakry biskupiej udzielił mu 25 października 2015 r. kardynał Manuel Clemente. Pod koniec pierwszej kadencji, w 2022 r. papież Franciszek przeniósł go na urząd ordynariusza diecezji Leiria-Fatima.

Bp Ornelas jest sercaninem. W zgromadzeniu tym w 1981 r. przyjął święcenia kapłańskie. Podczas swojej pracy duszpasterskiej pełnił m.in. funkcję wicerektora i prefekta studiów zakonnego seminarium w Alfragide, w Lizbonie, wykładowcą Portugalskiego Uniwersytetu Katolickiego w stolicy, a także wiceprzełożonym i przełożonym portugalskiej prowincji swego zgromadzenia. W latach 2003-2015 był przełożonym generalnym sercanów.

Za: ekai.pl