W drugi weekend Wielkiego Postu na deskach auli sercańskiego Seminarium w Stadnikach miała miejsce premiera tegorocznej odsłony Misterium Męki Pańskiej. Miejsce to od lat pełni wyjątkową misję apostolską wobec gości przyjeżdżających na to wydarzenie – buduje wokół siebie środowisko ludzi młodych, zaangażowanych i poszukujących pogłębienia swojej wiary.
Jedną z form działalności sercańskich seminarzystów w Stadnikach była przed laty grupa teatralna, która – złożona z alumnów seminarium – przez lata przygotowywała przedstawienia oraz programy z okazji różnych uroczystości seminaryjnych czy prowincjalnych. Z czasem, wraz ze wzrostem liczby alumnów, rozwijał się również repertuar tej grupy. Najpierw były to Jasełka w oparciu o Betlejem Polskie Lucjana Rydla, później zrodziła się myśl, by przygotować Misterium Męki Pańskiej. Scenariusz do misterium napisał w 1982 alumn Jan Strzałka, późniejszy rektor seminarium. Scenariusz został oparty na tekstach Pisma Świętego, powieści Romana Brandstaettera Jezus z Nazaretu i na tradycyjnych staropolskich utworach misteryjnych. Przez wiele lat reżyserem Misterium był pan Piotr Piecha – aktor Teatru Ludowego z Krakowa. Od 1982 roku Misterium było wystawiane w Stadnikach. Kilkakrotnie było również odgrywane w Kopalni Soli w Wieliczce na zaproszenie Muzeum Żup Krakowskich. Ostatni raz było zagrane w roku 2010, gdy w seminarium było jeszcze 31 alumnów. Potem ich liczba gwałtownie spadła i spektakl zawieszono.
Wznowienie po latach – edycja 2024
We wstępie do nowej premiery Misterium, która miała miejsce 16 marca 2024, ks. rektor Dariusz Salamon zaznaczył: „Po 14 latach wracamy do długoletniej tradycji naszego seminarium, kiedy było tu co roku wystawianych w Wielkim Poście 28 spektakli, a później nieco mniej bo 15. Przewijało się przez sezon od 4 do 7 tys. widzów (…). Dziś chcemy powrócić do najlepszej tradycji tamtych lat, choć będziemy ją pisać trochę na nowo, bo zmieniły się nieco okoliczności: zobaczymy scenariusz poszerzony o nowe sceny, w spektaklu wystąpią już nie klerycy, za wyjątkiem jednego, ale osoby świeckie – parafianie ze Stadnik, Dobczyc, Mnikowa i szeroko pojętych okolic. Razem niemal 50 osób. Będzie też o wiele więcej ról kobiecych, a wystąpią nawet dzieci (…). Nasi aktorzy nie są zawodowcami, a choć zostali dobrze przygotowani do odegrania swoich ról, to dziś są dla nas przede wszystkim świadkami: dają świadectwo swojej wiary, która ich skłoniła, aby zagrać w Misterium. Reżyserem spektaklu, a także twórcą nowych scen, oprawy muzycznej jest, tak jak przed laty, pan Piotr Piecha, aktor Teatru Ludowego w Krakowie”.
W roku 2024 udało się, jak wspomniał we wstępie do nowej premiery stadnickiego Misterium ksiądz rektor, stworzyć od zera grupę teatralną – złożoną już nie z kleryków, ale z osób świeckich – i zagrać aż pięć spektakli, które obejrzało około 1000 osób.
Misterium w nowej odsłonie
Entuzjazm zeszłego roku nie pozwolił spocząć na laurach. Satysfakcja z tego, co wydawało się nieprawdopodobne, a jednak stało się rzeczywistością, dodała aktorom i wszystkim zaangażowanym w dzieło motywacji, aby ten trud podjąć również w roku 2025.
Nastąpiło kilka zmian – zarówno pod względem niewielkiej modyfikacji scenariusza, jak i obsady. Udało nam się zamienić parę zdań z kilkoma odtwórcami tegorocznych ról. Piotr Guzowski, grający Bartłomieja, tak opisuje swoje doświadczenia: „Ewangelizacja i przekazanie moją postawą i moją grą prawd wiary – szczególnie młodym ludziom, ale także wszystkim pozostałym przybyłym na nasze spektakle – stało się dla mnie największą radością serca”. Z kolei aktor wcielający się w rolę Annasza podkreślił: „Grając drugi rok jest łatwiej, bo tekst odgrywanych scen jest już znany. Jedynym trudem tego i zeszłego roku były same próby, trwające niejednokrotnie po trzy lub cztery godziny i to do późnej nocy”. Marzena – grająca kobietę kananejską – dowiedziała się o nieobsadzonych rolach kobiecych na spotkaniu stadnickiej wspólnoty parafialnej Tabitha, do której należy i postanowiła się zgłosić. Inna z pań – Magdalena, grająca Samarytankę – sama zaproponowała reżyserowi włączenie w scenariusz odgrywanej przez siebie sceny, którą zaczerpnęła z telewizyjnego serialu „The Chosen” i pan Piecha przystał na to, powierzając ów fragment właśnie pani Magdalenie.
Tegoroczne spektakle Misterium Męki Pańskiej odbędą się jeszcze: 29 marca (sobota), 30 marca (niedziela) oraz 12 kwietnia (sobota) i 13 kwietnia (niedziela).
Biuro Prasowe / DM