Marzy Ci się wyjazd do Albanii, Filipin lub Naddniestrza? Masz możliwość tam pojechać, a przy okazji udzielić komuś dobrej rady, dać uśmiech i pozwolić, by ktoś poczuł się szczęśliwy… Zatem, jeśli przy okazji wędrówki w różne zakątki świata chcesz nieść dobro, to sercański wolontariat misyjny Missio Cordis zaprasza!

Podczas wyjazdów we wspomniane miejsca głównym zajęciem jest animacja czasu dla dzieci, ale jest też wiele obszarów, w których można się odnaleźć przy odrobinie chęci i pomysłu. Jednak, by móc działać tam pełną parą, konieczne jest przygotowanie jeszcze przed wyjazdem.

Formacja przed-wyjazdowa

Pierwszym warunkiem rozpoczęcia misji na placówce zagranicznej jest uczestnictwo wolontariusza w zjazdach wolontariatu „Missio Cordis”, które do czasu wybuchu pandemii Covid-19 odbywały się cyklicznie w domu prowincjalnym Księży Sercanów w Warszawie przy ul. Łowickiej 46 i były to spotkania weekendowe (rozpoczynające się w piątek wieczorem i trwały do niedzieli po południu). Każde spotkanie dawało możliwość stworzenia wspólnoty w duchu sercańskiego charyzmatu, wspólnej modlitwy w intencji misji oraz poznania misjonarzy - zarówno zakonnych, jak i świeckich. Pandemia, jak we wszystkich obszarach życia, także i w formacji przyniosła zmiany. Spotkania weekendowe zostały zawieszone i od roku 2020 mają one formę on-line, a jedynie przed samym wyjazdem odbywa się spotkanie w realu, by wolontariusze mogli zobaczyć się na żywo, poznać i nawiązać relację.

Ważnym punktem przed-wyjazdowym jest praca wolontariacka na rzecz misji. Każdy wolontariusz misyjny zobowiązany jest do aktywności dobroczynnej na rzecz misji. Narzędzia do takiego zaangażowania można otrzymać od sercańskiego Sekretariatu Misji Zagranicznych. Szczególnie polecane są dwie inicjatywy: akcja „Srebro na wagę złota” – parafialną zbiórkę zniszczonej srebrnej i złotej biżuterii oraz kiermasz krzyżyka sercańskiego oraz długoterminowy projekt „Parafia z misją”, polegający na okresowych zbiórkach śmieci: makulatury, elektrośmieci, złomu metalowego czy ubrań używanych, a wszystko to w ramach projektu Zbieram.to prowadzonego przez Sekretariat Misji Zagranicznych.

Do czasu wybuchu pandemii równie ważnym elementem formacyjnym była część duchowa, odbywająca się w ramach „Chrześcijańskiej Szkoły Życia i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła” (3 zjazdy weekendowe w roku oraz opcjonalnie rekolekcje wakacyjne). Można było to uczynić w dowolnym miejscu w Polsce, gdzie działają filie „Szkoły Maryi”. Preferowanym miejscem uczestnictwa był Lublin. Ostatnio wyjeżdzający wolontariusze, z powodu restrykcji związanych z Covid-19 byli zwolnieni z tej części w związku z niemożnością odbycia tej części formacji.

Wolontariat międzynarodowy

Warto wspomnieć, że prócz sercańskiego wolontariatu misyjnego, który działa w każdym z krajów, gdzie posługują sercanie, działa też wolontariat międzynarodowy, w którym uczestniczy kilka krajów europejskich i składają się na to spotkania koordynacyjne. Przed pandemią odbywały się trzy spotkania w roku, w którym także kilkakrotnie uczestniczył ks. Zbigniew z paroma kandydatami spośród wolontariuszy. Wybuch Covid-19 zubożył te spotkania. Sercańscy wolontariusze działający w ramach „Missio Cordis” - prócz udziału w spotkaniach międzynarodowych – nie wyjechali jeszcze w żadne miejsce w ramach międzynarodowego wolontariatu.

Garść statystyk

Wszyscy kandydaci biorący udział w spotkaniach formacyjnych mają szansę wyjechać w miejsca, gdzie posługują polscy sercanie i tam pomagać w budowaniu dzieł socjalnych na wielu kontynentach. Na spotkanie może przyjechać każdy, kto czuje w sobie głos powołania – bez pierwszego pragnienia, że czuję w sobie chęć wyjazdu i spotkania innych wolontariuszy trudniej podjąć decyzję „jadę”. Przez formację od czasu jej formalnego zaistnienia w 2016 roku, kiedy to Sekretarzem Misji Zagranicznych Księży Sercanów został ks. Zbigniew Chwaja SCJ, przewinęło się 40 osób. Dwie z nich wyjechały na Filipiny – był to wyjazd minimum trzy miesięczny (jedna z wolontariuszek przebywała tam nawet 11 miesięcy). Do pozostałych dwóch miejsc – w Mołdawii (Naddniestrze), gdzie były cztery osoby i do Albanii, gdzie było 6 osób do tej pory – wyjeżdża się na dwa-trzy tygodnie w czasie wakacji.

W te trzy sercańskie miejsca misyjne wolontariusze wyjeżdżają, ponieważ posługujący tam sercanie wyszli z zaproszeniem do ich przyjęcia. Być może, jeśli będzie takowe zaproszenie, wolontariusze sercańscy będą mogli wyjechać gdzieś dalej. Jednak, jak podkreśla ks. Zbigniew: „Gdybyśmy otrzymali zaproszenie do wysłania wolontariuszy do Afryki i Ameryki Południowej, gdzie potrzeby wydają się najbardziej pilne, to wówczas prócz formacji na pewno będzie konieczność wyjazdu na krótki czas do krajów, w których posługują już nasi wolontariusze – by się mogli sprawdzić”.

Każdemu, kto zgłosi się do wolontariatu misyjnego, życzymy pogody serca do posługi wśród napotkanych ludzi i niezapomnianych wspomnień. A już niebawem obiecujemy wspomnienia (świadectwa) wolontariuszy z wyjazdów wolontaryjnych.

 

KONTAKT:

Każdy zainteresowany wolontariatem może skontaktować się z ks. Zbigniewem Chwają SCJ +48 668 363 731.

 

DANE ADRESOWE:

Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów

biuro główne w Warszawie

ul. Łowicka 46
02-531 Warszawa

misje@scj.pl

 

biuro w Olsztynie

ul. Rakowa 11
10-185 Olsztyn

tel. +48 537 411 405
kontakt@misjesercanow.pl

 

biuro w Lublinie

ul. Radzyńska 3a
20-850 Lublin

tel. +48 507 481 511

 

Biuro prasowe/DM