Jubileusz sercański 2024-2028 Parafie i dzieła prowadzone przez Zgromadzenie Księży Sercanów w Polsce

Kolorowe liście zmieniające swoje odcienie w promieniach słońca będącego zapowiedzią nadchodzących ciepłych dni lata rozświetlają wiosenny klimat alejek stadnickiego ogrodu sercańskiego, w którym centralne miejsce zajmują zabudowania Seminarium Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Pana Jezusa, w auli którego w okresie Wielkiego Postu miała miejsce tegoroczna odsłona Misterium Męki Pańkiej – o czym pisaliśmy szerzej w marcu i kwietniu.

Okazją do osiedlenia się Sercanów w Stadnikach stała się darowizna od Wojciecha Michalika przekazana w 1928 roku na ręce ks. Kazimierza Wiechecia SCJ. Jednak z powodu innych pilniejszych inwestycji zrealizowanie planu budowy klasztoru w tym miejscu trzeba było odsunąć w czasie. 

Historia „w pigułce”
Choć już w 1940 pierwsi klerycy sercańscy spędzili w Stadnikach swoje wakacje, to dopiero 22 maja 1944 pierwsza stała grupa osiadła w tym miejscu - początkowo przebywając w dworku państwa Michalików, w których to pobliżu zaczęto budować właściwy dom sercański. Erygowanie nowej placówki zakonnej miało miejsce we wrześniu 1946 roku, zaś 19 września 1948 poświęcono nowo wybudowany kościół, a 1 marca 1951 utworzono w Stadnikach niezależną parafię.
W lipcu 1954 nastąpiła likwidacja domu zakonnego w Stadnikach przez władze świeckie. Na miejscu pozostali jedynie: ks. Czesław Kunda SCJ (proboszcz), ks. Dionizy Bucki SCJ (wikary) oraz br. Alojzy Żurek (pełniący funkcję kościelnego), do których dołączyły przesiedlone ze Śląska Opolskiego Siostry Służebniczki Najświętszej Maryi Panny. Budynki klasztoru odzyskane zostały przez sercanów 6 grudnia 1956. Od początków istnienia seminarium różnie układały się możliwości studiowania teologii i filozofii przez kleryków. Powstanie Studium Teologicznego i Studium Filozoficznego nastąpiło w różnym czasie i z różnym usytuowaniem ich siedzib. Z czasem, w 1964 roku, utworzono jedno Studium Teologiczno – Filozoficzne z siedzibą w Stadnikach, a po pewnym czasie nazwę zmieniono na Wyższe Seminarium Misyjne Księży Sercanów. Największy „bum powołaniowy”, jak w większości polskich seminariów, miał
miejsce w latach osiemdziesiątych po wyborze na papieża biskupa Karola Wojtyły, gdy liczba alumnów przekroczyła 90 osób. Po roku 2000 w seminarium studiowało około 30 kleryków.

Powolny spadek rozpoczął się mniej więcej od roku 2010. Licząc od początków (czyli od roku 1960) w seminarium zostało wyświęconych ponad 300 kapłanów. Więcej o historii seminarium i danych „statystycznych” czy o licznym księgozbiorze filozoficzno-teologicznym Stadnickiej biblioteki seminaryjnej można przeczytać na stronie: seminarium.scj.pl.

Szkoła Biblijna
Stadnicka Szkoła Biblijna jest odpowiedzią na znak czasu, jakim jest potrzeba otwartości na osoby świeckie i współpracę z nimi. Z tego względu od stycznia 2024 przy Seminarium w Stadnikach rozpoczęły się wykłady w ramach Szkoły Biblijnej. Szkoła jest otwarta dla wszystkich chętnych, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę na temat Pisma Świętego i teologii, aby lepiej poznać Osobę Jezusa Chrystusa. Wykłady w cyklu dwuletnim odbywają się w jeden weekend w miesiącu - z przerwą wakacyjną. Obecnie uczestnikami są osoby z najbliższych okolic, ale też z Krakowa, Sosnowca, a nawet spod Warszawy, różnych zawodów czy stanów i w różnym wieku – od ok. 30 do 70 lat. Ks. rektor Dariusz Salamon tak wspomina ideę powstania Szkoły Biblijnej: „Tworząc ramy naszej Szkoły chciałem, by prócz biblistyki była obecna także teologia jako owoc refleksji Kościoła nad Słowem Bożym. Owszem, zdobycie wiedzy na temat Pisma Świętego i zrozumienie tego, jak czytać Biblię jest bardzo potrzebne dla wierzącego, ale samodzielne dotarcie do tego, co Bóg objawił w Piśmie św. nie jest już takie łatwe. Dlatego potrzebujemy studiowania teologii, która jest owocem długowiekowej refleksji Kościoła nad objawionym Słowem Bożym. I to jest plus naszej stadnickiej Szkoły Biblijnej– właśnie te wykłady z teologii jako niezbędne uzupełnienie biblistyki”. Szkoła Biblijna – prócz aspektu naukowego czyli przekazywania wiedzy biblijnej i teologicznej – zawiera również wymiar formacyjny, który wpisuje się we właściwy charakter działalności seminarium. Słuchacze Szkoły Biblijnej w planie dnia mają uwzględniony czas na Eucharystię (zarówno w sobotę, jak i w niedzielę), adorację, połączoną z rozważaniem Lectio divina oraz niedzielną jutrznię. Osoby dojeżdżające mają możliwość skorzystania z noclegów, a wszyscy uczestnicy z najlepszej stadnickiej kuchni.

Duchowy Patronat Misyjny 

W 1992 roku w ramach wydawanego przez seminarium czasopisma dla chorych Wstań powstał Duchowy Patronatu Misyjny, którego celem jest zjednoczenie ludzi w modlitwie za misje i utworzenie z nich zaplecza duchowego dla polskich sercanów pracujących na misjach. Obecnie do DPM należy ponad 300 osób w różnym wieku i z różnych części Polski. W październiku 2023 roku inicjatywa ta otrzymała podczas gali odbywającej się w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie medal dla zasłużonych dla ewangelizacji „Benemerenti in Opere Evangelizationis” Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

 

Biuro prasowe/DM