Wtorek 14 marca 2023 r. w sercańskiej parafii w Boriç (Albania) był nie tylko okazją do świętowania urodzin naszego Założyciela Sł. Bożego o. Leona Jana Dehona, ale także początkiem 13 wtorków przed wspomnieniem św. Antoniego z Padwy.

Ten ukochany przez Albańczyków święty ma swoje sanktuarium w Laç, ale każda diecezja ma też swoje szczególne miejsce, gdzie ten święty jest czczony. W diecezji Szkoder-Pult takim miejscem jest nasza parafia i miejsce, gdzie są ruiny XI wiecznego klasztoru benedyktyńskiego.

Na modlitwę i Mszę świętą przybył ordynariusz diecezji abp Angelo Massafra, który w swojej homilii odniósł się do Ewangelii z dnia, słowami wspomnianymi w tytule. Temat przebaczenia jest w Albanii jednym z podstawowych, ale też najtrudniejszych przesłań ewangelicznych. Temperament mieszkańców tej ziemi, waśnie rodzinne oraz często wymieszanie ludzi z różnych regionów przyczynia się do wielu konfliktów i podziałów także wśród naszych parafian.

Na pierwszy wtorek dedykowany świętemu Antoniemu przybyli także parafianie z kilku okolicznych wspólnot, często pielgrzymując pieszo kilka kilometrów. Okazja by czcić św. Antoniego, to także dobry moment, by skorzystać z sakramentu pokuty, wysłuchać katechezy oraz modlić się na różańcu melorecytacją, która przechowała się w tradycji mieszkańców albańskich gór.

W południe nasza mała sercańska wspólnota zaprosiła na wspólną adorację, współpracujące z nami Siostry Bazylianki i razem trwaliśmy przed Jezusem wsłuchani w słowa Jego oraz naszych dokumentów zakonnych mówiące o miłości, dyspozycyjności, i braterstwie.

ks. Jarosław Grzegorczyk SCJ (Albania)