Papież na 90 lat Radia Watykańskiego: z odwagą i kreatywnością dalej mówcie do świata
Ojciec Święty złożył życzenia pracownikom Radia Watykańskiego, które kończy właśnie 90 lat. 12 lutego 1931 roku Pius XI, jako pierwszy papież w historii, zasiadł przed radiowym mikrofonem i w obecności wynalazcy fal radiowych, Guglielmo Marconiego, wygłosił po łacinie historyczne przesłanie „Omni creature”. Dziś papieska rozgłośnia nadaje w 41 językach i wykorzystuje najnowsze technologie, by głos papieża słyszany był na całym świecie.
Beata Zajączkowska – Watykan
W swym urodzinowym przesłaniu Papież Franciszek dziękuje pracownikom Radia Watykańskiego za ich pracę i miłość, którą w nią wkładają oraz zachęca, by dalej z odwagą i kreatywnością mówili do świata. „Drodzy bracia, dobrego jubileuszu” – pisze w swych życzeniach Ojciec Święty podkreślając, że „ważne jest zachowanie pamięci o naszej historii i nostalgia, nie tyle za tym co już było, ale za przyszłością, do której budowania jesteśmy wezwani”. Franciszek wskazuje, że „w radiu piękne jest to, że niesie słowa nawet do najbardziej zagubionych miejsc”, a dziś w papieskiej rozgłośni łączy dźwięk także z tekstem pisanym i obrazem. „Idźcie naprzód z odwagą i kreatywnością w mówieniu do świata i w ten sposób budujcie komunikację, zdolną ukazywać nam prawdę o rzeczach” – apeluje Franciszek do pracowników Radia Watykańskiego.
Radio Papieża to obecnie także strona internetowa Vatican News, będąca największym na świecie źródłem informacji o życiu i działalności Ojca Świętego, Stolicy Apostolskiej i Kościołów lokalnych, przygotowywana w 43 językach świata. Międzynarodowy zespół redakcyjny Radia Watykańskiego to dziennikarze pochodzący z 69 krajów świata.
Za ► Radio Watykan
► https://youtu.be/Jw0TKkHicJg
Ta rocznica wpisuje się również w historię naszego Zgromadzenia i naszej polskiej Prowincji Sercanów. To tutaj, w tym Radiu, w Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego, pracował przez długie lata nasz współbrat ks. Adam Włoch SCJ.
Odkrył potrzebę dokumentowania tego, co działo się podczas studiów, ale także szerzej, w całej prowincji. Razem z Józefem Nawieśniakiem założyli w 1951 r. kleryckie pismo „Ecce Cor”, a także „Kółko Dehoniańskie” dla pogłębienia znajomości Założyciela sercanów. Wydał pisany na maszynie, bogato ilustrowany „Album Jubileuszowy 1928-1953” na ćwierćwiecze sercanów w Polsce. To był dopiero skromny początek jego kronikarskiej weny. Nowym zapałem stała się bowiem fotografia i film. Za: ► EcceNewsCor
Również z wielką pasją zajął się filmowaniem różnych wydarzeń z życia Kościoła, naszego Zgromadzenia i naszej sercańskiej Prowincji. Wielkim zaskoczeniem było odkrycie archiwum jego filmów, które dokumentowały te różne wydarzenia. Jakże ważnym była decyzja o cyfryzacji tego archiwum i umieszczenia go w formie kanału YouTube ► Sercańska Kronika Filmowa.
Ks. Włoch to pasjonat filmowy. Nakręcił i samodzielnie zmontował obraz przedstawiający samą uroczystość, wcześniej gromadzących się ludzi, przyjeżdżających księży biskupów - cały klimat uroczystości. I co istotne - jest to film kolorowy! Co prawda bez dźwięku, ale sam obraz zrobił na nas ogromne wrażenie.
Jak mówi o. Kocańda, ks. Adam Włoch współpracował ze studentami szkoły filmowej w Łodzi. To oni nauczyli go rzemiosła filmowego. Wśród nakręconych przez niego dokumentów są i inne z koronacji obrazów Matki Bożej i życia seminarium księży Sercanów. Za ► RadioEM
Jak wspomina o księdzu Włochu, ks. Andrzej Sawulski SCJ:
Jak sam to określił - szczęśliwym zbiegiem okoliczności trafił do Radia Watykańskiego. Tą szczęśliwą okolicznością był wywiad, jaki udzielali wtedy Radiu sercańscy misjonarze z Indonezji. Przyprowadził ich do Radia ks. Eugeniusz Hopciaś, który otrzymał propozycję pracy przy mikrofonie od odpowiedzialnego za polską Sekcję jezuity. A że szukano dobrych spikerów i tłumaczy, ks. Hopciaś polecił także ks. Adama, który od razu „wpadł w oko” szefostwu Radia. Ks. Adam zawsze podkreślał, że bardzo dużo zawdzięcza ks. Eugeniuszowi Hopciasiowi, który wprowadzał go w arkana pracy radiowej.
Potem, by jeszcze lepiej poznać warsztat radiowca zrobił kurs mass-mediów na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum, a następnie kurs dziennikarski środków audiowizualnych na Katolickim Uniwersytecie „Pro Deo”. Zdobył fachową wiedzę z dziedziny środków przekazu, co otworzyło mu drogę do stałego etatu. Uporządkował także radiowe archiwum. „Gdyby nie praca księdza Adama, nie mielibyśmy takiego archiwum” – podkreślił kiedyś były szef polskiej Sekcji ks. Majewski.
Za: ► EcceNewsCor
90 lat Radia Watykańskiego: misja w służbie papieża i Kościoła
Zmieniają się technologie i pojawiają nowe formy przekazu, jednak niezmienne pozostaje wyzwanie rozpowszechniania głosu Papieża po najdalsze i najbardziej zagubione zakątki świata. W przededniu 90. rocznicy powstania Radia Watykańskiego wskazuje na to Pietro Cocco, który przez lata był zastępcą dyrektora programowego, a obecnie odpowiada za archiwum cyfrowe papieskiej rozgłośni. Jest to jedyne miejsca na świecie, w którym zebrane są wypowiedzi wszystkich papieży poczynając od pomysłodawcy radia Piusa XI, a na Franciszku kończąc.
Beata Zajączkowska – Watykan
Doświadczenie minionych dekad to nieustanny wysiłek wykorzystywania nowych technologii komunikacji w służbie rozpowszechniania nauczania kolejnych papieży. „Niesamowitą przygodą było widzieć, jak technika niesie głos i bliskość papieży w świat i pomaga w dialogu z lokalnymi Kościołami, stając się narzędziem w służbie misji apostolskiej ” – mówi Pietro Cocco.
„Technika musi być w służbie papieskiego przekazu. Centralność magisterium zawsze była wiadomością przewodnią. Nawet jeśli papieskie nauczanie, jak wiemy, rozwija się w ciągłym dialogu z rzeczywistością Kościoła powszechnego i lokalnych Kościołów w świecie, a także ze wspólnotą obywatelską i społeczeństwem – mówi Pietro Cocco. – Nasz wysiłek zawsze polegał właśnie na podtrzymywaniu tego dialogu. Jednocześnie nie możemy jednak zaprzeczyć, że rozwój internetu i różne platformy społecznościowe, które stopniowo udostępnialiśmy, zaczęły w pewien sposób zmieniać sposób, w jaki zwracaliśmy się do naszych słuchaczy. Eksplozja mediów społecznościowych od YouTube'a do podcastów, a następnie Twittera i Facebooka, w naturalny sposób wymusiła potrzebę przemodelowania treści, tak aby dzięki odpowiedniemu językowi mogły się znaleźć na różnych platformach.“
Alberto Gasbarri w Radiu Watykańskim przepracował 46 lat. Zaczynał jako technik, a przez ostatnie lata był dyrektorem administracyjnym rozgłośni i organizatorem papieskich podróży. Podkreśla, że wielką siłą Radia Papieża jest profesjonalizm i wielokulturowość jego pracowników. Przekłada się to m.in. na serwisy informacyjne nadawane w 41 językach i stronę internetową Vatican News, która jest największym na świecie źródłem informacji o działalności Papieża, Stolicy Apostolskiej i Kościołów lokalnych, publikującym w 43 językach.
Alberto Gasbarri przypomina, że Radio Watykańskie przetarło też wiele dróg. „Dziś papieskie pielgrzymki są czymś normalnym. My musieliśmy wypracować pierwszy model «podróżującego radia» wraz z papieżem. Wyzwaniem była nie tylko intensywność pielgrzymek Jana Pawła II, ale i to, że zainicjował podniebne konferencje prasowe” – wspomina Alberto Gasbarri.
„Dziś wydaje się to banałem, ale 40 lat temu opracowanie systemu nagłaśniającego w samolocie było wielką innowacją. Na początku konwersacje Jana Pawła II z dziennikarzami odbywały się sporadycznie i prowadzono je jakby półgłosem. Szum silników zagłuszał słowa papieża, trudno było cokolwiek zrozumieć – mówi Alberto Gasbarri. – Musieliśmy więc wynaleźć system, który nie tylko pozwoliłby na rozprzestrzenienie dźwięku w kabinie na 10 tys. metrów wysokości, ale i nie wywoływał zakłóceń w systemie nawigacji, stanowiąc zagrożenie dla bezpieczeństwa. Ten wynalazek wprowadzony przez Radio Watykańskie wciąż jest stosowany w samolotach na całym świecie.“
Na początku Radio Watykańskie było głównie jednokierunkowym kanałem informacyjnym, który rozprzestrzeniał papieskie przesłanie na pięciu kontynentach. Zmienił to Paweł VI zachęcając do informowania również o tym, co dzieje się w Kościołach na całym świecie. Tym samym lokalne wspólnoty zaczęły systematycznie przesyłać do Watykanu informacje. W wielu krajach przyczyniło się to do powstania przy episkopatach specjalnych biur ds. współpracy z papieską rozgłośnią. Rozszerzenie przekazu wiązało się również z powstaniem kolejnych redakcji językowych. Polski głos, był jednym z pierwszych, które pojawiły się w papieskiej rozgłośni. Po raz pierwszy zabrzmiał już w 1931 r., miesiąc po inauguracji radia. Jednak regularne programy w języku polskim są nadawane od 24 listopada 1938 roku. Obecnie głos Papieża emitowany jest w 41 językach.
Wielką siłą Radia Watykańskiego wciąż pozostają programy nadawane na falach krótkich, które docierają w te regiony, gdzie Kościół jest prześladowany, bądź gdzie chrześcijanie nie mają dostępu do internetu. O ważności tego przekazu zaświadczył ostatnio włoski misjonarz ks. Pierluigi Maccali, który został uprowadzony w Mali i przez dwa lata przetrzymywany był w rękach dżihadystów. Gdy udało mu się dostać radio złapał sygnał papieskiej rozgłośni, z którą modlił się przez kolejne miesiące i słuchał słów Ojca Świętego. Biskupi Afryki wciąż powtarzają, że nie można myśleć, iż cały świat już jest podłączony do internetu. Wskazują, że bez fal krótkich miliony ludzi odciętych byłoby od przekazu z Watykanu.
Z okazji jubileuszu do Watykanu płyną życzenia od słuchaczy z całego świata. Złożyła je m.in. najstarsza zakonnica na świecie, a jednocześnie najbardziej sędziwa Europejka, siostra André Randon, która dziś kończy 117. lat.
„Radio Watykańskie – wszystkiego najlepszego z okazji urodzin! 90 lat… ależ jesteście młodzi. Módlcie się za mnie, a ja będę modlić się za was.“
Za ► Radio watykańskie
90 lat Radia Watykańskiego, Msza z kard. Parolinem
Opierajcie waszą posługę na szczerej relacji z Panem Bogiem. W ten sposób będzie otwarci na wymogi czasów i zachowacie uniwersalizm, którym się wyróżniacie – powiedział pracownikom Radia Watykańskiego kardynał sekretarz stanu. Kard. Pietro Parolin odprawił dla radiowców poranną Mszę w Bazylice św. Piotra. W homilii zaznaczył, że świat potrzebuje dziś głoszenia dobrego przesłania, a komunikacja uzdrowienia. Media coraz bardziej koncentrują się bowiem nie na człowieku, ale na tym, co użyteczne.
Krzysztof Bronk - Watykan
Kard. Parolin wskazał na kilka podstawowych aspektów komunikacji, którymi są otwarcie, uniwersalność i kontakt ze słuchaczem.
Przedarliście się przez żelazną kurtynę
Radio Watykańskie od samego początku było znakiem otwarcia na świat. Nie tylko pod względem geograficznym, docierając do najbardziej odległych zakątków świata, ale także pod względem historycznym, stając się kamieniem milowym w rozwoju komunikacji. Wynalazek Guglielma Marconiego był awangardą techniki. Również dziś trzeba się otwierać z nową wizją na zmieniające się wymogi czasów. (…) Radio Watykańskie stworzyło sieć, która w sposób kapilarny rozszerzyła się na cały świat, stając się wyrazem powszechności Kościoła katolickiego i posługi piotrowej. Co więcej sprawia, że ludzie, których dzielą tysiące kilometrów mogą się modlić jednym głosem. Jego przesłanie, będąc nowoczesnym echem pradawnej Pięćdziesiątnicy, dociera w różnych językach do odległych narodów w znaku Ducha, który do wszystkich przychodzi i wszystkich jednoczy. Radiu Watykańskiemu udało się nawet przedrzeć przez żelazną kurtynę. Dzięki niemu obecność Boga docierała do reżimów totalitarnych, które negowały Jego istnienie.
Za ► Radio watykańskie
Zobacz artykuł: ► O. Majewski: Radio Watykańskie to ikona powszechności Kościoła
(zebrał ZKH SCJ)