Dziękujemy za pomoc misjom!

 

Początek roku w Sekretariacie Misji Zagranicznych to czas podsumowań związany z wydaniem i rozesłaniem do Darczyńców „Raportu”, w którym cyklicznie przedstawiamy wszystkie realizowane w minionym roku projekty misyjne.

W 2021 roku dzięki hojności Darczyńców (których jest już 16 tysięcy!) przekazaliśmy na misje 3,5 miliona złotych. Najwięcej, bo aż 889 tysięcy złotych zebraliśmy na budowę studni w Czadzie. Środków wystarczy na wybudowanie kolejnych 70 studni. Jak podkreśla ks. Piotr Chmielecki SCJ, zastępca sekretarza Misji Zagranicznych Księży Sercanów: „Liczba nowych studni w Czadzie i kwota na nie wydana to rekord. I chociaż potrzeby są nadal ogromne, to ciężko będzie go pobić… Ten paradoks jest związany z liczbą polskich misjonarzy, którzy byli zaangażowani w budowę studni. W przeciągu kilku ostatnich miesięcy z Czadem pożegnali się ks. Marina Wenta SCJ i ks. Piotr Skraba. Obaj podjęli pracę duszpasterską we Francji”.

Oprócz studni w Czadzie i Tanzanii ogromnym zainteresowaniem cieszyły się Adopcja Serc i Adopcja Nadziei, czyli projekty stałego wsparcia dla podopiecznych Sercańskiego Domu dla Dziewcząt (Kasang Daughters Foundation) na Filipinach oraz domu dziecka sióstr serafitek Hogar de la Esperanza w Boliwii. Aż 368 tysięcy złotych mogliśmy przekazać misjonarzom jako ofiary za odprawione intencje mszalne. Działem intencji w Sekretariacie Misji zajmuje się wieloletni misjonarz w Afryce, ks. Marek Przybyś SCJ.

Oprócz indywidualnych darowizn pieniężnych zebraliśmy także więcej środków na pomoc misjom dzięki Zbieramto. W 2021 roku dynamika zbiórek była większa niż w 2020. Przykładem mogą być Dobre Monety (czyli monety i banknoty z całego świata), które w 2020 roku wymieniliśmy na 36 451 tysięcy złotych, a w 2021 pozyskaliśmy dzięki nim 55 291 złotych na pomoc misjonarzom i ich podopiecznym. „W tym miejscu szczególnie dziękuję księdzu Zbigniewowi Bojarowi SCJ za wiele godzin spędzonych w oddziale NBP w Olsztynie przy wpłatomacie do bilonu i Łukaszowi Rudzkiemu za troskę o wymianę zagranicznych monet i banknotów” – mówi ks. Piotr.

W roku 2021 duży sukces odniósł projekt „Zbieramto w szkole”. Dzięki rekomendacji MEiN do projektu Zbieramto dołączyły setki nowych placówek edukacyjnych. Obecnie jest ich prawie 1500! Wiązało się to dla nas z dużym wyzwaniem organizacyjnym i logistycznym, a także wzmożoną pracą osób odpowiedzialnych za projekt. W przeciągu całego roku placówki edukacyjne zebrały m.in. 30 ton baterii, prawie 2 tony Dobrych monet, 704 kilogramy telefonów komórkowych i ponad 5 kilogramów srebrnej biżuterii. Dzięki „Zbieramto w szkole” przekazaliśmy misjonarzom i ich podopiecznym prawie 78,5 tysiąca złotych.

W 2021 roku udało się także rozpropagować na szerszą skalę zbiórkę telefonów komórkowych w parafiach. To był także dobry rok dla sercańskiej biżuterii Coriss, której produkty powstają z zebranego srebra i złota. Rozwój marki w 2021 roku i wychodzenie do nowych odbiorców zaowocował tym, że w 2021 roku sprzedaliśmy ok. 3500 produktów ze sklepu internetowego Coriss.

Ogromne podziękowania należą się wszystkim, którzy angażowali się w pomoc misjom za pośrednictwem Sekretariatu Misji Zagranicznych. Zapraszamy do współpracy sercańskie wspólnoty, parafie i tych, którzy chcieliby dołożyć swoją cegiełkę do pomocy misjom (na przykład za pomocą zbiórek surowców). Więcej informacji na naszych stronach, m.in.  www.misjesercanow.pl

 

Dorota Pośpiech
Redakcja Sekretariatu Misji Zagranicznych

Cały RAPORT 2021 dostępny tutaj: ► Raport 2021

 

----------------------------------------------

LIST SEKRETARZY MISYJNYCH

 

Szanowni Współbracia!

Jak co roku dzielimy się z Wami owocami pracy Sekretariatu Misji Zagranicznych przedstawionymi w formie biuletynu "Raport". Rok 2021 możemy zaliczyć do bardzo udanych: przybyło osób wspierających misje za naszym pośrednictwem, zwiększyła się też kwota wsparcia dla misji w porównaniu z rokiem poprzednim. W dalszym ciągu z pomocą materialną wychodzimy poza grono polskich sercanów: do księży diecezjalnych (budowa studni w Czadzie) oraz do innych zgromadzeń zakonnych, m.in. ojców białych (budowa studni w Tanzanii) i sióstr serafitek (dom dziecka w Boliwii). Sekretariat misji wsparciem materialnym objął również działania Prowincji Polskiej na Ukrainie: budowa kościoła w Irpinie i budowa plebanii w Miropolu.

Dziękujemy wszystkim współbraciom, parafiom i wspólnotom, które wspierają misje. Dziękujemy księżom proboszczom za przesyłane ofiary, dziękujemy rekolekcjonistom za zbiórki starej biżuterii, dziękujemy wspólnotom: w Lublinie za gościnę jednego z naszych biur oraz w Koszycach Małych za pomoc w organizacji „Wakacji z misjami”.

Zapraszamy również do odwiedzin strony internetowej Fundacji Missio Cordis (działającej przy Sekretariacie Misji), która została upubliczniona kilka dni temu. Jeszcze nie wszystkie jej elementy są w 100% gotowe, ale mimo to, zachęcamy, aby zajrzeć również tam: https://missiocordis.pl/

 

Pozdrawiamy serdecznie

ks. Zbigniew Chwaja SCJ,
sekretarz Sekretariatu Misji Zagranicznych

ks. Piotr Chmielecki SCJ,
zastępca sekretarza Sekretariatu Misji Zagranicznych