W krakowskim „Domus Mater” 26 października 2023 r. pod hasłem przewodnim „Czas ludzi świeckich w Kościele” odbyło się sympozjum naukowe zorganizowane przez Wyższe Seminarium Misyjne Księży Sercanów w Stadnikach.
Sympozjum zostało zainagurowane przez słowa powitania ks. dra Dariusza Salomona SCJ – rektora seminarium, który wspomniał o wielkim bogactwie refleksji na temat roli ludzi świeckich w Kościele w dokumentach Magisterium Kościoła. Podkreślił konieczność realizowania w praktyce przesłania wspomnianych dokumentów. W słowach ks. Dariusza mocno wybrzmiała również potrzeba większej odwagi w powierzaniu odpowiedzialności świeckim w Kościele. Pieczę nad przebiegiem wydarzenia sprawował ks. dr Adam Pastorczyk SCJ, prefekt i wicerektor stadnickiego seminarium.
Pierwszym z prelegentów była mgr Maria Nowak z Wrocławia, która mówiła o miejscu i roli ludzi świeckich w tekstach biblijnych. Prelegentka podkreśliła, że zamysł stworzenia Boga był piękny i dobry, stąd też ważne jest odkrywanie swojej tożsamości, która mogła być problematyczna dla chrześcijan pierwszych wieków – z powodu sytuacji polityczno – religijnej. Dzisiaj może wiele kosztować wierność antropologii i własnej tożsamości płciowej (wynikającej z momentu stworzenia), a gotowość poniesienia odwagi i strat wynikających z tożsamości jest świadectwem prawdy. W tym wszystkim ważnym doświadczeniem jest wiara, bo wierzyć to opierać się na trwałym fundamencie – na Bogu. Innym ważnym punktem jest słuchanie (co jest dziś wielką i rzadką cnotą) oraz posłuszeństwo (będące odwróceniem katastrofy, która dokonała się w Edenie, czyli odstępstwem od złego – błędnego przekonania czy idei).
Kolejne wystąpienie, zatytułowane „Wpływ współczesnej kultury na podjęcie przez ludzi świeckich właściwej im roli w Kościele”, wygłoszone było przez ks. dra hab. Andrzeja Sarnackiego SJ, profesora UIK (Kraków), który mówił o postmodernizmie i neomarksizmie. Omawiając historię powstania i założenia obu wspomnianych ruchów, prelegent przedstawił ich wpływ na interpretacje sposobów myślenia.
Z kolei ks. dr hab. Jan Bartoszek (UPJPII, Tarnów) mówił o roli ludzi świeckich we współczesnym przekazie Ewangelii. Wierny świecki, jak podkreślił mówca, ma wielkie znaczenie w roli Kościoła. „Laikos”, bo także tym słowem określa się świeckiego, to jeden z ludu. To właśnie świeccy powinni mieć świadomość życia w Kościele, ale i – jak przytoczono za Piusem XII – sami są Kościołem, czyli wspólnotą wierzących. Dziś w Kościele brakuje dowartościowania ludzi świeckich, bo nie czują się częścią większej wspólnoty/grupy, zwłaszcza gdy Kościół bardziej utożsamiany jest z hierarchią. Ewangelizacja, będąca najpiękniejszą służbą, uzdrawia społeczeństwo i jednoczy wiernych - choć współcześnie brakuje poczucia Kościoła jako zjednoczonego ciała, a przecież to rodzina, jako kolebka życia i miłości, to wskaźnik zdrowia współczesnego społeczeństwa i pierwsza podstawowa komórka społeczeństwa i promotor w życiu wiary, skąd wychodzi pierwsza forma rozwoju duchowego wiary (formacji). Świecki katolik nie może odizolować się od wspólnoty, ale przepełniony radością płynącą z wiary ma dawać wspólnocie świadectwo. Świeccy powinni stać się szerzycielami komunii i współodpowiedzialnymi za Kościół lokalny– to podstawowe i priorytetowe zadanie świeckich.
Po przerwie kawowej o udziale wiernych świeckich w kościelnej władzy rządzenia swe teoretyczne implikacje zagadnienia w praktyce przeprowadził o. dr hab. Przemysław Michowicz OFMConv., profesor UPJPII (UPJPII, Kraków), który swoje wystąpienie ugruntował na rozróżnieniach władzy święceń od władzy rządzenia w różnych teoriach i koncepcjach oraz w oparciu o prawo Kościelne (uwzględniając rozróżnienia kompetencji między kapłanami i świeckimi oraz realne możliwości w oparciu o dokumenty Magisterium i talenty).
Następnie dr Dorota Kuncewicz (KUL, Lublin) przedstawiła psychologiczne rozważania o roli kobiety w Kościele, które umiejscowiła w aktualnym kontekście społeczno – psychologicznym, jak współcześnie kobiety i mężczyźni postrzegają swoje miejsce i role w poszczególnych płaszczyznach życia, w tym również w Kościele. Kwestie wzajemnego usłyszenia siebie, zauważenia i docenienia okazją się deficytem dzisiejszych czasów.
Ostatni z prelegentów, ks. dr Przemysław Krakowczyk SAC (Konstancin Jeziorna), podjął się rozważań o formacji osób świeckich, postulując ich pełniejszy udział w liturgii Kościoła. Ks. Krakowczyk wskazywał, że pobożność kieruje nas ku wdzięczności i dziękczynieniu za dar Eucharystii, przez co człowiek jest bardziej wrażliwy na konkretne czyny i postawy w dynamice celebracji liturgicznej, w której zrozumienie poszczególnych elementów Mszy Świętej powoduje pełniejsze duchowe uczestnictwo. Dobrze przeżywana Liturgia umacnia wiarę.
W czasie sympozjum, które transmitowane było przez radio Profeto, była szansa na zadawanie pytań do poszczególnych prelegentów. Po rozważeniu treści wygłaszanych podczas całego wydarzenia pozostaje nam oczekiwać z nadzieją na koleje sympozja naukowe organizowane przez sercańskie WSD.
Biuro prasowe/DM