Rekolekcje członków Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w dniach 1-3 marca br. zgromadziły prawie 100 osób - nie tylko z różnych stron Polski, ale także z zagranicy. Ten szczególny czas przeplatany był modlitwą, konferencjami, świadectwami i rozmowami. 

Rekolekcje rozpoczął ks. Włodzimierz Płatek SCJ koronką do Miłosierdzia Bożego, następnie Mszą św. i nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Po kolacji miała miejsce konferencja „Jak dziś być Apostołem świętości życia”, w której ks. Paweł Leszko SCJ podkreślił, że Bóg zawsze daje nam natchnienie do wyboru dobra i pójścia za głosem Ducha Świętego. Przytoczył obraz drzwi mających tylko klamkę wewnętrzną – to zobrazowanie niesie za sobą przekaz, że jedynie my sami możemy otworzyć drzwi naszego serca w chwili, gdy Bóg puka. Zaś w kontekście fragmentu biblijnego ukazującego powołanie Apostołów mówił o dwóch praktykach: słuchania i patrzenia. Słuchając i patrząc na czyny Jezusa można być Jego Apostołem poprzez czynienie wszystkiego z perspektywy przykazania miłości – właściwy stosunek do siebie samego pozwala nam we właściwy sposób kochać bliźnich i Boga. Jednocześnie warto pamiętać, że miłość oznacza też troskę o wszelkie aspekty naszego życia: zdrowie, edukację, czas wolny itp.

Sobota była dniem dwóch konferencji, nabożeństwa pokutnego (z możliwością skorzystania z sakramentu pokuty) i Eucharystii, podczas której złożono lub odnowiono przyrzeczenia duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W pierwszej z sobotnich konferencji ks. Włodzimierz w oparciu o biblijny fragment rozmowy Jezusa z Nikodemem (Ew. Jana 3, 1-13) rozważał temat sprawiedliwości w kontekście dwóch spojrzeń: logiki Jezusa (nowość patrzenia) i logiki Nikodema (każdego człowieka). Podkreślił, że sprawiedliwość nie oznacza tyle samo dla każdego – każdy otrzymuje pełnie według swojej miary (swoich możliwości, ale zawsze otrzymuje pełnię możliwą dla siebie).

Niedziela była czasem podsumowania – dzieleniem się świadectwami (których kilka pojawiło się już w sobotę). W kończącej rekolekcje Mszy św. powierzano wszystkich modlących się w Dziele Duchowej Adopcji i ich najbliższych.

Uczestnicy rekolekcji byli bardzo otwarci na siebie nawzajem. Niektórzy przybyli do Domus Mater na tego typu rekolekcje po raz pierwszy, ale wielu już po raz kolejny. Pani Teresa z Hamburga przyjechała po raz pierwszy, a rekolekcjach dowiedziała się z Radia Maryja i jak sama podkreśliła: „Po wysłuchaniu zaproszenia w radio poczułam pragnienie przybycia w to miejsce i na te rekolekcje. Z kolei Anna Dudziak uczestniczyła w nich po raz drugi. Dowiedziała się o nich przed dwoma laty w momencie przygotowania 9-letniej nowenny wynagradzającej, która ma miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa. Jak podkreśliła pani Anna: „Wiedziałam, że nie może mnie tu zabraknąć. Potrzebne jest takie zerknięcie na wszystkie obszary swojego życia w kontekście zbawienia i uświadomienia sobie, że życie to nie tylko doczesność, ale wieczność będąca życiem w pełni”.

Ciesząc się z owoców rekolekcji już zapraszamy na kolejne.

Biuro Prasowe/DM