28 czerwca odbyło się poświęcenie kościoła w Kamionce w Mołdawii. Proboszczem parafii jest ks. Rusłan Pogrebnyj SCJ. Uroczystość poprowadził biskup Anton Coşa, ordynariusz kiszyniowskiej diecezji. We Mszy św. wzięli udział księża sercanie pracujący w Mołdawii i inni księża z diecezji. 

Parafia Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Kamionce to rzymskokatolicka parafia znajdująca się w diecezji kiszyniowskiej należącej do Mołdawi, a położonej na terenie Naddniestrza. Opiekę nad parafią sprawują Sercanie.

Wspólnota sercańska jest obecna w tej części Mołdawii od 1990 roku. Jak pisze ks. Rusłan Pogrebnyj na stronie diecezji kiszyniowskiej, obecność katolików w miejscowości Kamionka na lewym brzegu Dniestru jest poświadczona od XVIII wieku, kiedy te tereny wchodziły w skład Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wierni z tej miejscowości znajdowali się pod opieką duszpasterską proboszcza ze wsi Raszków. Po włączeniu tych terenów do ZSRR rozpoczęły się prześladowania religijne, a parafie zostały zamknięte. Wolność religijna, którą przyniosły lata 90-te XX wieku, pozwoliła na reaktywację tej filii.

30 kwietnia 2008 roku biskup Kiszyniowa ks. Anton Coşa, troszcząc się o duchowe potrzeby wiernych katolickich w Kamionce, podjął decyzję o utworzeniu parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, odłączając ją od parafii pw. św. Kajetana w Raszkowie. Pierwszym proboszczem nowej parafii został mianowany ks. Marcin Januś SCJ z Koszyc Małych, który był również proboszczem parafii w Raszkowie. Msze święte w Kamionce były sprawowane w niewielkiej sali w domu położonym na działce, na której miał powstać kościół. Po wielu latach starań diecezji i licznych darczyńców wierni z Kamionki mogli wziąć udział w liturgii konsekracji swojego kościoła.

Biuro prasowe