Śnieg nie zatrzymał nas przed dotarciem do serca Małopolski, Krakowa, gdzie w niedzielę 2 grudnia pod hasłem „Firma silna rodziną” przeżywaliśmy jubileuszową XX Pielgrzymkę Duszpasterstwa Przedsiębiorców TALENT. Czuwajcie i oczekujcie! – apelował bp Jan Zając, przewodnicząc Mszy świętej w łagiewnickim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia podczas oficjalnej inauguracji wydarzenia.
Pierwsza niedziela grudnia była dla nas nie tylko początkiem Adwentu 2023, ale przede wszystkim pielgrzymką, upragnionym czasem spotkania i konstruktywnej wymiany spostrzeżeń. Ta inicjatywa już od 20 lat gromadzi przedsiębiorców w łagiewnickim sanktuarium, którzy chcą zawierzyć siebie, swoje rodziny i rozwijane przedsięwzięcia Bożemu Miłosierdziu. W tym roku modlitwa za rodziny miała szczególny wymiar, bo hasłem naszego spotkania była „Firma silna rodziną”. W pielgrzymce uczestniczyło prawie 200 osób. Wielu przedsiębiorców pielgrzymowało z rodzinami, lecz nie chodzi o małe dzieci, co ze swoimi współpracownikami, z którymi na co dzień tworzą firmy rodzinne – mówi ks. Przemysław Król SCJ, moderator duszpasterstwa. Wskazuje, że współcześni ludzie biznesu cenią sobie rozwój osobisty w oparciu o refleksję i skupienie… z Jezusem obok. Przedsiębiorcy potrzebują Boga, aby inaczej spojrzeć na świat, bo dzisiejszy biznes to walka i konkurencja, a w wielu przypadkach niestety także chciwość. Chrystus przestrzega nas przez takimi postawami. Chodzi nam o to, aby biznes był dobry i służył innym – tłumaczy ideę TALENTU.
Uważajcie i czuwajcie!
Niedzielne pielgrzymowanie rozpoczęła Msza święta w Łagiewnikach. O 10:30 zgromadziliśmy się przed obrazem Jezusa Miłosiernego, a w koncelebrze uczestniczyli kapłani związani z naszym duszpasterstwem. Podczas homilii na rozpoczęcie adwentu bp Jan Zając przypomniał, że Chrystus przychodzi do naszych serc zawsze, gdy te są otarte na jego przyjęcie. W komentowanej ewangelii zwrócił także uwagę, abyśmy czuwali i byli gotowi na powtórne przyjście Zbawiciela. Dzisiejsza liturgia słowa wprowadza nas w temat czujności i oczekiwania. Jezus w ewangelii nawołuje do uważnego czuwania, by być gotowym w chwili Jego powrotu. Jakże aktualne jest to wezwanie Jezusa do was czcigodni pielgrzymi, którzy przybywacie do tego świętego miejsca jako przedsiębiorcy i pracodawcy, bo pragniecie sprostać wołaniu Chrystusa. Uważajcie i to będzie wypełnianie zadania wyrażonego w wybranym przez Was wyzwaniu – firma silna rodziną. Dzięki takiej postawie dostrzegamy potrzeby bliźniego. Często są to postawy ubóstwa i biedy ludzkiej. Czasami jesteśmy świadkami łez, biednych i opuszczonych, w naszych rodzinach i jak i ogólnie, w życiu społecznym. Dzięki takiej postawie możemy również zobaczyć ludzkie zdolności oraz cechy duchowe, które przychodzą z pomocą tym, którzy oczekują naszej obecności i pomocy. Pan Jezus mówi, uważajcie i czuwajcie, ale także przestrzega, by niespodziewanie przyszedłszy nie zastał nas śpiących. Wzywa do czuwania, by nie dać się opanować przez ospałość, zniechęcenie, brak nadziei czy rozczarowanie. Bo czuwający jednocześnie odrzuca natarczywość wielu próżności, których pełen jest świat i w pogoni za którymi niekiedy poświęcamy czas i pokój ducha – w wymiarze osobistym, rodzinnym i społecznym – wyjaśniał bp Zając. Delegacja naszego duszpasterstwa uczestniczyła także w procesji z darami, gdzie zanosiliśmy chleb jako symbol pracy i troski o rodzinę, ofiarę materialną jako cegiełkę dla potrzeb Sanktuarium, kwiaty oraz książkę o „Nietypowej babce” jaką była ś.p. Małgorzata Mateja, związana z Talentem niemal od początku.
Dyskusja i słuchanie
Po mszy świętej przenieśliśmy się do auli w pobliskim Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie przyszedł czas na refleksję i dyskusję, w czym towarzyszyli nam wyjątkowi goście, nasi przyjaciele. W imieniu Księży Sercanów przywitał ich ks. dr Dariusz Salamon – Rektor Wyższego Seminarium Misyjnego w Stadnikach. W pierwszej prelekcji dr hab. Ryszard Stocki wyjaśniał, dlaczego młodsze pokolenia niechętnie idą w nasze ślady. Ks. dr Przemysław Bukowski SCJ podjął się zadania niełatwego, bo próbował charakteryzować wymagania i potrzeby współczesnej młodzieży właśnie w kontekście przedsiębiorczości. Ostatnim prelegentem był Rafał Lusina, który dzielił się własnym rozumieniem sukcesji w oparciu o doświadczenia przekazywania odpowiedzialności za firmę. Był czas na słuchanie, ale też przysłowiową wymianę kontaktów. Jak podkreślają uczestnicy nasze spotkania są przede wszystkim konkretne, a ich owoce dojrzewają jeszcze wiele miesięcy po umownym zakończeniu pielgrzymki. Mam kilka wizytówek od kolegów i koleżanek, chętnych do rozmowy na tematy, które były dziś poruszane – opowiada jeden z uczestników.
Z excelowego punktu widzenia
Duszpasterstwo TALENT to przestrzeń wymiany myśli, duchowych i codziennych doświadczeń, gdzie nie liczy się, ile masz, ale co z tym posiadaniem zrobisz. Moderator dzieła wyjaśnia, że w dzisiejszych czasach przesyconych walką i niezdrową konkurencją ciężko prowadzić biznes uczciwie. Dlatego tak kluczowa w naszej codzienności jest uczciwość. Przedsiębiorca to właśnie ten, który wspiera innych w rozwoju swoimi talentami, które Bóg mu powierzył, dobrze je wykorzystuje, aby po prostu czynić świat lepszym – definiuje „mnie” w sukcesie ks. Przemysław Król SCJ. Uczestnik pielgrzymki Rafał Lusina dodaje, że w kręgu talentowych przedsiębiorców czuje się jak… w rodzinie. Spotykając kogoś w tym towarzystwie mówisz o takich rzeczach, o których znając kogoś innego nawet 10 lat, nie masz odwagi powiedzieć. Zaufanie jeden do drugiego i fakt, że rozmówca nie chce wykorzystać ciebie i twojej wiedzy do własnych, bezpośrednich korzyści to unikalne doświadczenie – wyznaje. Nic dziwnego, że wiele spraw, niedomkniętych projektów znajduje rozwiązanie dzięki modlitwie i wspólnotowym dzieleniu. Wielokrotnie, kiedy w życiu robię coś z wielką determinacją i z Bożym działaniem, to nawet gdy z punktu widzenia excela coś wydaje się niemożliwe, to… cudem dzieje się – dzieli się Rafał.
2+2 daje dwadzieścia
O tym, że spotkania TALENTU, nie tylko w czasie grudniowej pielgrzymki do Łagiewnik, są fenomenem na skalę dość hermetycznego środowiska, świadczą wyznania członków. W rozmowach podkreślają oni, że atmosfera wspólnoty jest przepełniona zaufaniem i bezinteresownością. Nie ma też nic wspólnego z niezdrowym i często krzywdzącym networkingiem, praktykowanym w oparciu o własne korzyści. Kluczowa jest życzliwość i zdrowa hojność z nakierowaniem na obopólne dobro, jakie z takiej wymiany może wyniknąć. Dając palec, ktoś może chcieć wziąć całą rękę, ale często zdarza się odwrotnie. Druga strona reaguje dobrem i chce po prostu też zrobić coś dobrego i zdarza się, że dwa plus dwa daje dwadzieścia – tłumaczy jeden z pielgrzymów.
Choć biały Kraków w pierwszą niedzielę Adwentu 2023 jest już historią, to doświadczenie podpowiada, że kolejne spotkania, na gruncie krajowym, ale i lokalnym niemniej zapadną w pamięci. Ks. Przemysław Król SCJ już dziś zaprasza za rok, niezależnie od pogody, bo jak twierdzi – z niejedną zimą sobie poradziliśmy. Kolejna pielgrzymka naszego Duszpasterstwa TALENT odbędzie się w dniach 7-8 grudnia 2024 roku. Będziemy wówczas obchodzić 25-lecie istnienia i wspólnego poszukiwania ewangelicznych rozwiązań w biznesie i w szarej codzienności.